یادگیری زبان انگلیسی جذاب است و هر شخصی بنا به نیازی که دارد، یک یا چند دلیل محکم برای یادگیری این زبان بین‌المللی دارد. در کل یادگیری این زبان که حدودا 750 هزار کلمه دارد آسان ارزیابی می‌شود، هرچند گاهی اوقات از نظر املایی یا گرامری دشواری‌هایی پیش می‌آید. اما اگر استراتژی درستی به کار ببندید یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند کار راحتی برای شما باشد.

در این مقاله شما را با 10 ترفند یادگیری زبان انگلیسی آشنا می‌کنیم که با کمک تعدادی از آنها (لزوما نیاز نیست از همه 10 ترفند استفاده کنید، اما هر چه بیشتر بهتر) می‌توانید سرعت یادگیری زبان انگلیسی خود را افزایش دهید و تخته‌گاز برانید!

ترفندهای یادگیری زبان انگلیسی

برای یادگیری زبان انگلیسی ترفندها و راه‌های میانبری وجود دارد که می‌تواند برای بسیاری از افراد راهگشا باشد. قرار نیست از تمامی این ترفندها به یکباره استفاده کنید، بلکه می‌توانید هر کدام از این ترفندهای یادگیری زبان انگلیسی را به موقع به کار ببندید. بیایید با این ترفندها آشنا شویم:

1. هر متن انگلیسی که یافتید را بخوانید

نخستین ترفند یادگیری زبان انگلیسی در خواندن نهفته است، آن هم خواندن بی‌قید و شرط! ادبیات کلاسیک، کتاب‌های درسی، روزنامه، وب سایت، ایمیل، مطالب موجود در رسانه‌های اجتماعی و حتی جعبه خوراکی‌ها و حتی دارو! برای مطالعه به زبان انگلیسی ولع سیری‌ناپذیری داشته باشید.

با این کار نه تنها کلمات تازه‌ای خواهید یافت، بلکه لغات و اصطلاحی که پیشتر خوانده‌اید هم به کار گرفته شده و بیش از پیش جایگاه و پایگاه خود را در ذهن شما عمیق می‌کنند. این ترفند نه تنها برای یادگیری زبان انگلیسی که هر زبان دوم یا چندمی کاربرد دارد.

2. فعالانه کلمات و اصطلاحات تازه را یادداشت کنید

این یکی از ترفندهای سنتی در یادگیری زبان انگلیسی است و اثربخشی خود را هم اثبات کرده است. گرچه ممکن است در حین مطالعه به زبان انگلیسی با لغات و اصطلاحاتی روبرو شوید که خیلی آنها را دوست داشته باشید، اما عدم یادداشت‌برداری فعال و مرور این تازه‌ها می‌تواند منجر به فراموشی‌شان شود.

دلیلش هم ساده است، ذهن به این سادگی‌ها هر چیزی را به حافظه بلندمدتش نمی‌فرستد و نیاز به ممارست و تمرین بسیار است. اما خوشبختانه Practice makes perfect پس با تکرار می‌توان به نتیجه مطلوب رسید! برای این مهم می‌توانید از یک دفترچه یادداشت یا برنامه‌های یادداشت‌برداری نظیر Evernote یا هر برنامه‌ای که با آن راحت هستید استفاده کنید.

3. با آدم‌های واقعی بحرفید!

این ترفند یادگیری زبان انگلیسی کمی دشوار است، می‌دانم. اما تا وقتی که زبان انگلیسی را در مکالمات روزمره به کار نبریم یادگیری زبان تسهیل نمی‌شود. می‌توانید در محیط کار یا خانه یا حتی در جمع دوستان قراری بگذارید و حداقل در ساعات یا روزهای مشخصی در هفته احتیاجات خود را به زبان انگلیسی برآورده کنید. البته صحبت با یک انگلیسی‌زبان یا شرکت در کلاس‌های free discussion بهتر است.

4. از پادکست‌ها و ویدئوهای انگلیسی غافل نشوید

یکی از بهترین و دوست‌داشتنی‌ترین ترفندهای یادگیری زبان انگلیسی استفاده از فناوری است. فرقی نمی‌کند به چه موضوعی علاقه‌دارید، جوک، آشپزی، فناوری، بازاریابی، استارتاپ یا هر موضوع عمومی یا تخصصی دیگر؛ می‌توانید با یک جستجوی ساده در گوگل به لیست بلندبالایی از پادکست‌های آن حوزه دسترسی پیدا کنید. 

اگر تابحال از پادکست استفاده نکرده‌اید، جانم برایتان بگوید که پادکست نوعی برنامه رادیویی است که در قالب فایل‌های صورتی تهیه می‌شود و بسته به تهیه کننده آن می‌تواند در یک موضوع تخصصی یا عمومی آماده شود و در بازه‌های زمانی مشخصی برنامه‌های بعدی آن نیز منتشر شود.

پادکست را می‌توانید با انواع برنامک‌های اندروید یا iOS در گوشی هوشمندتان گوش کرده یا خیلی ساده فایل‌های آن را در یک پخش‌کننده موسیقی (MP3 Player) بریزید. به شخصته لیست جذابی از پادکست‌هایی دارم که هر از گاهی مطالب تازه‌تری منتشر می‌کنند و با برنامه Podcast Addict به سادگی تمام برنامه‌های آنها را دنبال می‌کنم.

5. به خارج از کشور سفر کنید

عملی‌ترین ترفند یادگیری زبان انگلیسی سفر به کشورهایی است که این زبان در مراودات روزمره و اداری استفاده می‌شود. بهتر است خود را در دنیای انگلیسی زبان غرق کنید تا بهتر این زبان را فرابگیرید. خوشبختانه تعداد این کشورها زیاد است و می‌توانید بهترین آنها را با توجه به بودجه یا دیگر نیازهای شخصی یا شغلی‌تان انتخاب کنید.

6. از دوستان خود کمک بگیرید

آیا در بین دوستان خود افرادی را دارید که زبان انگلیسی زبان مادری‌شان است یا به زبان انگلیسی مسلط هستند؟ بهتر است نوشته‌ها و مطالب این افراد را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید و از آنها ریزه‌کاری‌های زبانی را فرابگیرید. از مطالب نوشتاری در قالب‌های کوتاه و بلند گوناگون گرفته تا پادکست و فایل‌های ویدئویی همه را مهم بدانید.

7. سوال بسیار بپرسید

هرچند می‌گویند curiosity killed the cat اما تو باور نکن! پرسیدن سوال‌های بسیار زیاد می‌تواند موتور یادگیری زبان انگلیسی را در درون‌تان روشن نگاه دارد. اگر در یک دوره آموزش زبان انگلیسی ثبت نام کرده‌اید، فرصت را غنیمت بشمارید و تا می‌توانید از مدرس دوره سوال بپرسید. اما اگر به صورت خودآموز زبان انگلیسی را می‌آموزید، می‌توانید سوال خود را از وبلاگ‌های داخلی و خارجی، دیگر زبان‌آموزان و آنهایی که انگلیسی زبان مادری‌شان است بپرسید.

8. ستاره‌ها را دنبال کنید

یکی از ستاره‌های انگلیسی زبان را انتخاب کرده و او را در رسانه‌ها دنبال کنید. اخبار، مصاحبه‌ها و حواشی سوپراستارهای هنری و ورزشی بهترین منبع برای شمایی است که به دنبال یادگیری زبان انگلیسی هستید. یادتان نرود هر واژه یا اصلاح و عبارت تازه را در دفترچه یادداشت خود بنویسید!

9. از نیازهای‌تان آغاز کنید...

یکی از بهترین انگیزه‌ها و محرک‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی رفع نیازهای شخصی و شغلی است. اگر در کسب و کارتان نیاز به تازه‌ترین اطلاعات و دانش روز دارید، اگر قصد دارید برای پایان‌نامه تحصیلات تکمیلی‌تان مقاله‌ای علمی آماده کنید و... بهترین انگیزه را برای یادگیری زبان انگلیسی دارید؛ کافی است آن را جدی بگیرید و مثل تمبر پستی به پاکت نامه بچسبید تا به سر منزل مقصود برسید.

10. رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

در ابتدای رژیم غذایی و یادگیری زبان انگلیسی همه ما بمب انرژی هستیم اما همانکه چند هفته‌ای می‌گذرد، به تدریج باک سوخت ما خالی می‌شود. مهم این است که در چنین شرایطی انگیزه خود را از دست ندهید و به قول معروف واندهید. یادتان باشد که یادگیری به خصوص یادگیری زبان انگلیسی فرایندی طولانی و زمان‌بر است.

امیدوارم این ترفندهای یادگیری زبان انگلیسی به کارتان بیایید. :)

منبع: ef