مطالعه و کتاب خواندن از آن دسته لذت‌هایی است که تا آن را تجربه نکنی، قابل‌لمس و درک نیست. هرچند در دنیای امروز و با هجوم دنیای مجازی و انواع و اقسام شبکه‌های مجازی، سرویس‌های اینترنتی و برنامک‌های تلفن همراه زمان در دسترس ما هرروز بیشتر آب می‌رود، اما می‌توان ساعاتی را حداقل در طول هفته به ورزش ذهنی مطالعه اختصاص داد.

از سوی دیگر، هرچند هیچ‌چیزی مانند یک کتاب یا مجله چاپی نیست و بو کردن برگه‌های کتابی نو و ورق زدن آن ماهیتی است که هیچ مشابهی ندارد؛ اما در خانه‌های امروزی که فضا کم و کمتر می‌شود شاید بهتر باشد، کتاب‌هایی را که می‌توان به‌صورت الکترونیکی تهیه کرد (منظورم تهیه قانونی و پرداخت هزینه اندکی است که از نویسندگان، مترجمان و اصحاب نشر حمایت می‌کند) را به شیوه نوین بخوانیم.

به‌عنوان یک فارسی‌زبان، ممکن است این سؤال برای شما پیش‌آمده باشد که آیا کتاب‌خوان‌های موجود در بازار می‌توانند به درد ما بخورند یا خیر. خصوصاً اینکه در چند سال اخیر برنامک‌های متعددی برای کتاب و کتاب‌خوانی برای سیستم‌عامل اندروید منتشرشده‌اند. از طاقچه و فیدیبو گرفته تا کتاب راه و دیگر برنامه‌های مشابه. پس تهیه کتاب‌خوانی که مجهز به اندروید باشد، بهترین گزینه ممکن است.

کتاب‌خوان Energy Ereader Pro HD

خوشبختانه Energy Sistem کتاب‌خوان‌هایی ساخته که به درد ما فارسی‌زبانان می‌خورد. این گجت‌های اندرویدی نه‌تنها می‌توانند برای مطالعه انواع کتاب‌های انگلیسی مورداستفاده قرار بگیرند، بلکه با نصب برنامک‌های کتاب‌خوان ایرانی یا اپ‌های کتاب‌خوان متفرقه (نظیر Moon+ Reader)، می‌توانید از تمامی کتاب‌های فارسی نیز لذت ببرید.

کتاب‌خوان Energy Ereader Pro HD یکی از گجت‌هایی است که ارزش خرید بالایی دارد. در کنار اندازه مناسب و البته قیمت قابل‌قبول، از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و قابلیت‌های به‌اندازه‌ای را در اختیار خریدار قرار می‌دهد. این دستگاه از فناوری جوهر الکترونیکی (e-ink) بهره می‌برد و می‌توان آن را با وای-فای به اینترنت متصل کرد. مجهز به نور زمینه (برای مطالعه در شب) و البته اندروید 4 است و در کنار حافظه داخلی 8 گیگابایتی از کارت‌های حافظه نیز پشتیبانی می‌کند و شارژدهی خوبی دارد.

اگر این محصول را خریداری کردید، یادتان نرود ابتدا اجازه دهید نسخه اندروید به‌روز شود، سپس در بخش تنظیمات، زبان فارسی را انتخاب کنید و از نصب برنامک‌های کتاب‌خوان فارسی موردعلاقه‌تان هم غافل نشوید. اگر کتاب الکترونیکی EPUB و MOBI متفرقه هم دارید نصب Moon+ Reader لازم است چون مطالعه مستقیم متون فارسی در این کتاب‌خوان شما را با چینش اشتباه (چپ‌چین) روبرو می‌کند! البته جای نگرانی نیست چون اپ‌های اندرویدی که نام آن‌ها رفت، مشکل را رفع کرده‌اند.

راستی یادتان باشد اصولاً کتاب‌خوان‌ها تنها برای مطالعه کتاب مناسب هستند و اگر دلتان می‌خواهد از تماشای فیلم و انجام بازی‌های مختلف لذت ببرید، به‌هیچ‌وجه سراغ چنین گجتی نروید! کتاب‌خوان‌ها اصولاً با فناوری جوهر الکترونیکی ساخته می‌شوند و توانسته‌اند تجربه‌ای نزدیک به مطالعه متن چاپی روی کاغذهای کتاب را ایجاد کنند که به‌هیچ‌وجه چشم را خسته نمی‌کند و می‌توان ساعت‌های متمادی کتاب خواند.